ZIELONY PIERŚCIEŃ, POSĄG ŚWIATOWIDA I WSPANIAŁY WITRAŻ

4

Kolegiata św. Anny zaliczana jest do najpiękniejszych kościołów baro­kowych na ziemiach polskich. Została zaprojektowana przez holenderskiego architekta Tylmana z Gameren. Uwa­gę zwraca ambona z 1720 r. Została wykonana przez Antoniego Frąckiewi­cza i Jana Olbrosowicza. W ołtarzu głównym, którego twórcą jest Baltazar Fontana, znajduje się obraz nadworne­go malarza króla Jana III Sobieskiego, Jerzego Eleutera Siemiginowskiego, przedstawiający św. Annę z Matką Bożą i Dzieciątkiem. W organach kościoła św. Anny wciąż działa oryginalny mechanizm z XVIII w.

2012_03_03_04

planty_krakowskie_2

Więcej przeczytasz tu klik

Powierzchnia słynnego (i jedynego tak dużego w Polsce) ogrodu miejskiego wynosi ok. 21 ha. Planty tworzą rodzaj pierścienia opasu­jącego Stare Miasto. Jak wyliczono, obwód tego pierścienia mierzy 4 km. W 1820 r. władze miasta zdecydowały się na założenie ogrodu miejskiego na terenie zajmowanym dotąd przez umocnienia obronne. Nazwa krakow­skiego parku pochodzi zresztą od słowa „plantować”, czyli „wyrównywać te­ren”. Ogrody urządzone są w różnych porządkach. Jest tu styl romantyczny, secesyjny, klasycystyczny.

W transepcie warto zatrzymać się przy mauzoleum św. Jana Kantego (1390-1473), patrona uniwersytetu. Autorem „Konfesji św. Jana Kantego” jest Fontana – dzieło powstało w latach 169b-1703, a popiersie świętego wy­konał w 1875 r. Franciszek Wyspiański – ojciec słynnego dramaturga i malarza. Wśród wotów można odszukać tureckie bunczuki – zdobycz pozostałą po odsie­czy wiedeńskiej w 1683 r. Krakowskie Muzeum Archeo­logiczne  jest najstarsza polską placówką tego typu. Powstało w lutym 1850 r., początkowo jako Muzeum Sta­rożytności. Obecnie w jego zbiorach znajduje się ok. 500 tys. zabytków. W ramach wystaw prezentowane są m.in. eksponaty z Egiptu, a także te pochodzące z rejonu Azji Mniejszej czy nawet Ameryki Południowej. Niezwykle cenny eksponat to posążek Światowida – pochodzi z przełomu IX i X stulecia. Interesująca jest też kolekcja srebrnych monet z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

77068809

.Kościół O.O Franciszkanów powstał na planie krzyża o nierównych ramio­nach. W nawie na szczególną uwagę zasługują ołtarze z późnego baroku – ich kręcone kolumny są dziełem Fran­ciszka Placidiego. Ołtarz główny powstał w 1861 r. według projektu Edwarda i Zygmunta Stehlików. Niezwykłe witraże zostały zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego w 1900 r. Zwraca uwagę znajdujący się nad chórem witraż „Bóg Ojciec (Stań Się)”. Dziełem artysty jest również polichromia w prezbiteriumi transepcie. W okresie Wielkiego Postu w piątki i w dzień Podwyższenia Krzy­ża Świętego (14 września) w kościele Franciszkanów odprawiane są widowi­skowe nabożeństwa Arcybractwa Męki Pańskiej.

WYSP

U Biegnąca ku wzgórzu wawelskie­mu ulica Kanonicza  jest pełna zabytkowych domów. Przed wiekami zamieszkiwali ją głównie kanonicy ka­tedry na Wawelu (stąd nazwa), a także rycerze. Warto zatrzymać się przy domu nr 2. Budynek zwieńczony jest krenelażową attyką – w całym Krakowie są jeszcze tylko trzy attyki tego typu. Jeden z najstarszych domów na Kanoniczej to Dom Kapituły pod nr 5. Na fasadzie umieszczony jest herb Długoszów – Wieniawa. W kamienicy mieści się Ar­chiwum Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Co roku 8 grudnia w rocznicę śmierci Kantora na ulicy Kanoniczej pojawiają się żywe pomni­ki, postaci z teatru wybitnego artysty: Dwóch Chasydów z Deską Ostatniego Ratunku i Wieczny Wędrowiec. Pałac biskupa Erazma Ciołka (nr 17) został wybudowany w XIV stuleciu. Do dzisiej­szych czasów przetrwał renesansowy portal. Warto zwrócić uwagę na herb z orłem w koronie z oplatającą go lite­rą „S” – inicjałem Zygmunta Augusta, ostatniego Jagiellona. Przy ulicy Kano­niczej 19 w latach 1951- 1963 mieszkał Karol Wojtyła. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Archidiecezjalne.

Polecam http://projektomaxi.eu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podróże i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *